avm
16 دی 1401 - 06:50

آتش بس تلاشی برای توقف پیشروی های ما در برابر روسیه است

رئیس جمهور اوکراین پذیرش آتش بس روسیه را رد کرد و مدعی شد که آتش بس تلاشی برای توقف پیشروی های نظامی کشورش است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به اعلام آتش بس از سوی رئیس جمهور روسیه، پذیرش این آتش بس را رد کرد و مدعی شد که آتش بس تلاشی برای توقف پیشروی‌های نظامی کشورش است. زلنسکی در سخنرانی شبانه خود در این ارتباط گفت: «روسیه می‌خواهد از آتش‌بس به عنوان پوششی برای توقف پیشروی‌های اوکراین در منطقه شرقی دونباس و آوردن افراد و تجهیزات بیشتر به جبهه جنگ استفاده کند.»

رئیس جمهور اوکراین را رد پذیرش آتش بس مدعی شد: «کسانی که به ترور علیه کشور ما ادامه می‌دهند، قطعاً برای زندگی ارزشی قائل نیستند و حتی به دنبال صلح هم نیستند.»

پیش از این نیز، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا به اعلام آتش بس از سوی روسیه در جنگ اوکراین واکنش نشان داده و مدعی شده بود که آتش بس ۳۶ ساعته اعلام شده از سوی رئیس جمهور روسیه در سراسر جبهه جنگ اوکراین، تلاشی برای پیدا کردن مقداری اکسیژن و تلاش برای نفس کشیدن از سوی روسیه است.

بایدن با حضور در سالن خبری کاخ سفید در واکنش به درخواست خبرنگاران درباره اعلام موضعش درباره آتش بس در اوکراین از سوی روسیه گفت: «من فکر می‌کنم او در تلاش است تا مقداری اکسیژن پیدا کند.»

بایدن در عین حال افزود که مایل نیست به هر چیزی که پوتین می‌گوید، واکنشی نشان دهد. براساس ادعای رئیس جمهور آمریکا، روسیه ظاهراً آماده بمباران بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها و کلیساها در فصل تعطیلات بوده است.

این واکنش‌ها پس از آن صورت گرفت که در پی درخواست «کایریل» اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه از طرفین جنگ اوکراین برای اعلام «آتش‌بس کریسمس»، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در شب قبل و روز کریسمس در تمامی مرزبندی‌ها در عملیات نظامی روسیه در اوکراین فرمان آتش بس صادر کرد.

در فرمان پوتین که کاخ کرملین آن را منتشر کرده، آمده است: به‌دنبال درخواست والامقام پاتریارک کایریل، به وزیر دفاع فدراسیون روسیه دستور می‌دهم تا در تمامی خطوط جبهه بین طرفین (جنگ) در اوکراین، از ساعت ۱۲ نیمه ششم تا ساعت ۲۴ هفتم ژانویه سال جاری، آتش‌بس اعلام کند.

در ادامه این فرمان می‌خوانیم: با توجه به اینکه شمار زیادی از شهروندان پیرو مذهب ارتدوکس، در مناطق درگیری زندگی می‌کنند، از طرف اوکراینی می‌خواهیم که آتش‌بس اعلام کند و به آنها این فرصت را می‌دهیم که آداب و رسوم شب قبل از کریسمس و روز ولادت مسیح را به جای آورند.

بسیاری از مسیحیان ارتدوکس از جمله ارتدوکس‌های کلیساهای روسیه و اوکراین، مطابق با تقویم «ژولین» (تقویم رومی)، هفتم ژانویه کریسمس را جشن می‌گیرند. این تقویم با تقویم میلادی ۱۳ روز اختلاف دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 957946